پدر سالاری و مادر سالاری

یکی از کتاب هایی که تا حالا بیشترین تاثیر رو تو زندگی من داشته همین کتاب Prometheus Rising  هستش، تا حالا کتابی ندیدم که به این سادگی و جالبی کل رفتار و آگاهی انسان رو توضیح بده. یکی از مفاهیمی که تو کتاب بهش اشاره شده مراحل تکامل ناخود آگاه انسانه که در 4 مرحله اتفاق میوفته، و در هر مرحله یک مدار در آگاهی انسان شکل میگیره. مدار اول مدار  بغا جسمانی، مدار دوم مدار عاطفی و قلمروئی، مدار سوم مدار علائم – زمان و مدار چهارم مدار اجتماعی – جنسی.  حالا توی همین کتاب با استفاده از همین مراحل تکاملی انسان خیلی ساده کلید این که چرا جوامع شرقی و غربی اینقدر با هم از نگرش به خانواده و تابو های جنسی فرق دارن بیان شده که به نظرم جالب اومد و دوست دارم اینجا به به زبون خودم به اشتراک بگزارمش. البته برای درکش ابتدا باید ابتدا مدار اول و دوم  رو مختصرا توضیح بدم.

مدار  بغا جسمانی

مدار اول بلافاصله بعد از تولد شکل میگیره، وقتی که انسان دوست داره یه چیزی پیدا کنه که براش نقش مادر رو داشته باشه و در این مرحله طقل به اولین چیزی که بعد از تولد ببینه با همون شي تا اخر عمر خوی میگیره و وابسته میشه، حالا چه مادر واقعیش باشه یا یه چیز دیگه. مثلا تو یه آزمایش مادر زرافه رو بلافاصله بعد از تولد بچش ازش جدا کردن و نزاشتن بچش مادرش رو ببینه بعد اون زرافه اولین چیزی که نزدیکش بود یه ماشین جیپ بود و اون زرافه تا آخر عمر دنبال این ماشین همه جا میرفت و فکر میکرد مادرشه. تو این مرحله نا خود آگاه انسان یاد میگیره که دنیا جای امنیه یا خطرناک و از همین روی درجه اعتماد به نفس و دوستی آدم با دنیای بیرونش هم توی این مرحله تعیین میشه.

مدار عاطفی و قلمروئی

مدار دوم وقتی شکل میگیره که انسان شروع میکنه به تعامل با دیگران و مقایسه خودش با اونها و همینطور تصاحب اجسام، زمین و حتی انسان های دیگه. تو این مرحله انسان شروع میکنه به حس کردن عواطف مختلف. این مدار دائما بقیه رو ارزیابی میکنه که ببینه تو چه سطحی در مقایسه با اونا قرار داره، آیا زورش میرسه به اونا یا اونا زورشون میرسه به من؟ و مطابق با این ارزیابی احساس ادم در مورد خودش و دیگران رو تعیین میکنه. این مدار حس دفاع از مرز های قلمرو و جنگیدن برای گسترش اون، غلبه بر دیگران و همینطور حس پیروی از بالا دست و غلبه به پایین دست رو در انسان پردازش میکنه. در این مرحله است که بعضی ها آدم های جنگجو و قلدر میشن و بعضی ها مظلوم و سر به زیر.

اگر مدار اول بیشتر تحت تاثیر از مادر شکل میگیره، مدار دوم تحت تاثیر پدر شکل میگیره و هر جامعه ای هم در طی دوران بغای خودش به سمت پدر سالاری یا مادر سالاری تمایل داره، در جوامع پدر سالاری ارزش های پدرانه و در جوامع مادر سالاری ارزش های مادرانه غالبه.

جوامع پدر سالاری جوامع مادر سالاری
رابطه جنسی آزاد رابطه جنسی محدود
محدودیت آزادی زن ها آزادی برای زن ها
درجه اجتماعی زن ها بالا درجه اجتماعی زن ها پایین
بکارت با ارزش بکارت بدون ارزش
اقتدار گرا تساوی گرا
محافظه کار پیشرو
بی اعتمادی به تحقیقات اعتماد به تحقیقات
محدودیت خود به خودی و در لحظه بودن
تبعیض جنسی حداکثر تبعیض جنسی حداقل
ترس از همجنسگرایی ترس از رابطه با محارم
زاهد لذت گرا
خدا پدرگونه خدا مادرگونه

اگه به این جدول دقت کنید میبینید که ستون اول دقیقا با مشخصات مملکت خودمون و بیشتر کشور های شرقی و ستون دوم دقیقا با مشخصات کشور های پیشرفته غربی (به خصوص سوئد که من توش هستم) صدق میکنه. و البته اگر هم اختصاص این خصوصیات به کشور ها کمی کلی گرایی باشه، برای شخص شخص افراد میشه این خصوصیات رو قائل شد که البته در طی دوران های مختلف ممکنه تغییر کنه، یعنی فردی (یا جامعه ای) ممکنه چند سال خصوصیات پدر سالاری داشته باشه و بعد خصوصیات مادر سالار گونه پیدا کنه، یا برعکس.

نتیجه ای که از این جدول میشه گرفت به نظر من اینه که واقعا نمیشه گفت کدوم یکی از این روش ها درست هستند و برای جامعه سالم تر هستند، نمیشه گفت کشور های مادر سالاری پیشرفته تر هستند و کشور های پدر سالار عقب مونده تر چون واقعا کشور ها برای سالیان دراز تو این روش ها به بغای خودشون ادامه دادن و هر دو بخشی از روان انسان هستند و در همه انسان ها وجود دارن. برای افرادی که در جوامع یا خانواده های پدرسالاری بزرگ شدن زندگی در جامعه مادر سالاری میتونه ترسناک و چالش بر انگیز باشه (این افراد در مورد همه قضاوت میکنن و این سوء زن باعث عذابشون میشه) و افرادی که در جامعه مادر سالاری بزرگ شدن یا به مادر سالاری باور دارن در جوامع پدر سالاری احساس خفگی بهشون دست میده.. ولی خب با با توجه به این که اکثر کشور های مادر سالاری پیشرفته تر و آزادتر هستند میشه گفت که این جوامع شرایط بهتری رو برای ترقی انسان فراهم میکنن.

2 comments / Add your comment below

  1. دقیقا این مطلب رو من خیلی بهش ایمان دارم کامل بودن و حس کمال گرایی باعث میشه واقعا در این دام بیوفتیم که نباید تا به موفقیت یا اینکه به یک هدفی رسیدیم حرفی بزنیم هرگز این درست نیست البته بسته به افکار افراد چون هر فردی افکار خودش رو داره و دیدگاهها متفاوته ولی بنده هم در زندگی خودم این رو تجربه کردم ولی چیزی که بهش رسیدم این بود که اگر بخواهیم به یک موفقیتی برسیم و بعد حرفی برای گفتن داشته باشیم قطعا یه روزی چشممون رو باز میکنیم می بینیم که پیر شدیم و شور شوقی هم برای گفتن نداریم پس از هر جایی که هستیم و هر شرایطی که داریم شروع کنیم رشد مرحله به مرحله است و یک فراینده و هرگز موفقیت نتیجه نیست .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *